Tytuł oryginału: The girl who circumnavigated fairyland in a ship of her own making, 2011. Stanowi część 1. cyklu.
Catherynne M. Valente zabiera nas w baśniową podróż, podczas której towarzyszymy 12-letniej dziewczynce o imieniu September. U boku mamy pędzi ona nudny żywot na farmie w Nebrasce. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia za sprawą Zielonego Wiatru, który pragnie zabrać September nad potężne Zdradliwe i Groźne Morze, graniczące z Krainą Czarów. A to dopiero początek niezwykłych przygód. (Nota wydawcy).
Tytuł oryginału: The girl who fell beneath Fairyland and led the revels there, 2012. Stanowi część 2. cyklu, część 1. pt.: O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół krainy czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym.
September po raz kolejny porywa nas do Krainy Czarów, gdzie próbuje odzyskać swój Cień, spotyka dawnych przyjaciół i przeżywa jeszcze bardziej niezwykłe przygody. Minęło już trochę czasu od kiedy Zielony Wiatr porwał na gepardzicy Bryzie September do Krainy Czarów. Teraz dziewczynka znów mieszka z mamą w domku w stanie Omaha. I tęskni. Tęskni za światem, z którego wróciła bez swojego cienia. Do czasu jednak. Kiedy znów trafia do Krainy Czarów okazuje się, że nie dzieje się tam dobrze i to właśnie za sprawą jej… cienia. Czas to zmienić. (Nota wydawcy).
Tytuł oryginału: The girl who soared over Fairyland and cut the moon in two. Stanowi część 3. cyklu, część 1. pt.: O pewnej dziewczynce i jej podróży wokół krainy czarów na okręcie własnoręcznie wykonanym, część 2. pt.: O pewnej dziewczynce oraz o tym jakie harce wyczyniała pod Krainą Czarów.
September tęskni za Krainą Czarów i swoimi przyjaciółmi: Librowerną Elem i Sobótką. Pragnie znów porzucić nudne domowe obowiązki i wyruszyć na poszukiwanie przygód. Nie wie jednak, że tym razem zostanie uniesiona aż na Księżyc, gdzie odnajdzie przyjaciół i stawi czoła wyzwaniu ocalenia Krainy Czarów przed księżycowym yeti o wielkiej sile i tajemniczych mocach.
Catherynne M. Valente stworzyła jedno z najbardziej niezwykłych dzieł fantasy, dla dorosłych i dzieci, opublikowane w tym wieku („Time”). Bawi się konwencją baśni i mitu, czerpie inspiracje z innych dzieł, ale tworzy własną, oryginalną opowieść, pełną przygód, zaskakujących wydarzeń, przewrotnego poczucia humoru i zabaw językiem. (Z okładki).
Oto książka dla romantyków! Słodko gorzka. Pełna smaków i zapachów Italii. Niezwykła. Historia młodego chłopca, który w wyniku tragicznych okoliczności dostaje się w opiekę rodziny Borghese. Ma talent – potrafi tworzyć poezję na zadany temat, w dodatku ma piękny głos. Chce zostać tytułowym improwizatorem. Wrażliwy i czuły usiłuje spełnić oczekiwania swoich protektorów, ale im lepiej jest wykształcony, tym bardziej jego pozycja go uwiera. A wrażliwość kieruje go na ścieżki nieoczywistych miłości. Improwizator pełen jest niezwykle malarskich opisów Włoch XIX wieku. Andersen miał niezwykły talent do opisania kolorów, zapachów, smaków. Jego Rzym, Neapol, Wenecja tętnią życiem. Wraz z bohaterami spacerujemy po placu del Poppo, Colloseum , moście świętego Anioła, wchodzimy na Wezuwiusza, pływamy gondolami. Odwiedzamy galerie oglądając najpiękniejsze obrazy i rzeźby. Czytamy Dantego. Dajemy jałmużnę żebrakom. Podróżujemy po Kampanii, zachwycamy się przyrodą, płyniemy na Capri. (Z okładki).
Tytuły oryginałów: "Lady Susan" 1871, "Sanditon" 1817, "The Watsons" 1871.
"The Watsons" została dokończna przez L. Oulton.
"Lady Susan" to powieść epistolarna, z listów bohaterów dowiadujemy się o najważniejszych wydarzeniach, a co więcej, patrzymy na nie przez różne pryzmaty. Bez wątpienia osobą najbardziej interesującą jest tytułowa lady Susan, bezwstydna intrygantka i uwodzicielka, która świeżo owdowiawszy, zaczyna cieszyć się życiem.
"Sanditon" z kolei fascynująco ukazuje kwestie finansowe związane z projektem rozbudowy małej rybackiej osady w eleganckie i ekskluzywne uzdrowisko.
"Watsonowie" zaś to powieść, która wersję dokończoną publikujemy po raz pierwszy w Polsce. Pierwsza jej część jest autorstwa Jane Austen, natomiast zakończenie napisała L. Oulton. Historia przedstawia dole i niedole nieposażnych panien na wydaniu, pokazuje niezbyt subtelne zabiegi dziewcząt i ich rodziców w celu zawarcia korzystnych małżeństw. Wszystkie trzy dzieła czyta się znakomicie, oddają zarówno niepowtarzalny klimat angielskiej prowincji z czasów pisarki, jak i stanowią wspaniały przekrój społeczno-obyczajowy tamtych czasów. (Z okładki).
Opowieść o Annie Wazównie - jednej z najciekawszych i najinteligentniejszych postaci kobiecych nie tylko czasów Zygmunta III. Powszechnie uważa się, iż szwedzka królewna była osobą niespotykaną w kulturze polskiej i niewątpliwie zasłużyła na miano niezwykłej kobiety w historii Polski. Obrotna w sprawach politycznych, odegrała w nich jak na kobietę dużą role, wywierając wpływ na bieg wydarzeń politycznych w ówczesnej Polsce i Szwecji. (lubimyczytac.pl). Powieśc łączy wątek współczesny z historycznym.
Książka Zenona Borkowskiego „Zbrodniarz szuka alibi” to zbiór ośmiu mini reportaży poświęconych pracy prokuratora przy sporządzaniu aktu oskarżenia i przede wszystkim przy gromadzeniu i sprawdzaniu wiarygodności materiałów dowodowych, tak by obrona nie mogła ich znaczenia podważyć. Nie możemy tej książki nazwać kryminałem milicyjnym, natomiast każdy z ośmiu znakomicie napisanych reportaży mógłby stać się kanwą klasycznego kryminału milicyjnego lub budzącego dreszcz grozy i obrzydzenia filmu fabularnego. Opisane sprawy zdarzyły się pomiędzy tysiąc dziewięćset pięćdziesiątym a tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim rokiem. Każda z nich jest na swój sposób fascynująca i jednocześnie makabryczna. Otwierając tę szczupłych rozmiarów książkę (219 stron) nie przypuszczałam, że zetknę się z taką ilością krwi. Kawałkowanie zwłok, zabicie za pomocą dwudziestu pięciu uderzeń młotkiem, duszenie i zakopywanie w komórce, seryjne gwałty. To tylko wierzchołek góry przestępstw jakie w tamtych latach wydarzyły się w Krakowie i okolicach i odbiły silnym echem na terenie całego kraju. [...] (Iwona Mejza - https://www.klubmord.com).
I rzekł Lucyfer: „Powstańmy wszyscy przeciwko Niemu i zburzmy mury niebios..." Jest rok 1348. Thomas, okryty niesławą rycerz, znajduje w wymarłej normandzkiej wiosce młodą dziewczynę, sierotę, której rodzinę zabrała Czarna Śmierć, irytujące wcielenie niewinności. To od niej dowiaduje się, że zaraza stanowi zaledwie jeden z aspektów znacznie większego kataklizmu – upadłe anioły pod wodzą Lucyfera wypowiedziały właśnie drugą wojnę mieszkańcom Nieba, a areną tego konfliktu stał się świat ludzi. Czy za opowieścią dziewczyny stoi obłęd czy może głęboka wiara? Ona sama jest pewna, że odwiedzają ją anioły. Wierzy, że w snach przemawiają do niej zmarli. A teraz przekonała niewiernego Tomasza, by przeprowadził ją przez wyniszczony i zdeprawowany kraj aż do Awinionu. Tam ponoć wiedzie dziewczynę misja. Tam ma zmierzyć się z rujnującym świat złem i przywrócić zdradzonemu rycerzowi utraconą szlachetność i nadzieję na zbawienie. Gdy siły zła rozpętają piekło na ziemi i ujawni się prawdziwa natura dziewczyny, Thomas będzie musiał stanąć do walki na makabrycznym polu bitwy na którym ścierają się siły aniołów, demonów, świętych i wskrzeszonych zmarłych, a stawką tej wojny okaże się skarb najważniejszy – ludzka dusza. (Z okładki).
Tytuły oryginałów: A dead djinn in Cairo, The angel of Khan el-Khalili, The haunting of tram car 015.
Zawiera: Martwy dżinn w Kairze ; Anioł z Chanu al-Chalili ; Nawiedzony tramwaj numer 15.
Zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w uniwersum "Władcy Dżinnów".
Egipt, rok 1912. W alternatywnej wersji Kairu Ministerstwo Alchemii, Uroków i Istot Nadprzyrodzonych stoi na straży delikatnej równowagi pomiędzy światem zwykłych śmiertelników a potężnych bóstw. Gdy agentka specjalna Fatma el-Szarawi zostaje przydzielona do nietypowej sprawy samobójstwa, nie ma pojęcia, gdzie ją to zaprowadzi. Będzie się musiała zmierzyć się z krwiożerczymi ghulami, szelmowskimi mordercami, mechanicznymi aniołami i ujawnić spisek, który może zagrozić wszelkiemu istnieniu. (Z okładki).